ΔΗΜΟΣ ΕΟΡΔΑΙΑΣ
Νέα και ειδήσεις για το δήμο Εορδαίας. Η Επικαιρότητα και όλες οι ανακοινώσεις σχετικά με προκηρύξεις, προσλήψεις και εκδηλώσεις για τον Δήμο.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΛΑΚΕΝΤΑΣ
![ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΕΟΡΔΑΙΑΣ - ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΛΑΚΕΝΤΑΣ](/sites/default/files/styles/portrait/public/2021-06/%CE%94%CE%97%CE%9C%CE%91%CE%A1%CE%A7%CE%9F%CE%A3%20%CE%95%CE%9F%CE%A1%CE%94%CE%91%CE%99%CE%91%CE%A3%20-%20%CE%A0%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%93%CE%99%CE%A9%CE%A4%CE%97%CE%A3%20%CE%A0%CE%9B%CE%91%CE%9A%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%91%CE%A3.jpg?itok=yRk754bo)
Ο Παναγιώτης Πλακεντάς γεννήθηκε στην Πτολεμαΐδα το 1968 από πρόσφυγες γονείς, το Νίκο Πλακεντά και την Ευθυμία Σιαπαλίδου. • Αποφοίτησε από το 2ο Λύκειο Πτολεμαΐδας και εισήχθη στο Α.Τ.Ε.Ι. Θεσσαλονίκης, στην Σχολή Τεχνολογικών Εφαρμογών-ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΤΕ. • Υπηρέτησε την θητεία του στον Ελληνικό Στρατό, στα Τεθωρακισμένα. • Εργάσθηκε σε διάφορες τεχνικές εταιρείες καθώς και στην HELEXPO Δ.Ε.Θ. • Το 1998 προσλήφθηκε στην ΕΓΝΑΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ Α.Ε., από την οποία αποχώρησε το 2003. •
Το 2002 εκλέγεται Δημοτικός Σύμβουλος Πτολεμαΐδας. Εκλέχθηκε αντιπρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου, της Δημοτικής Βιβλιοθήκης και της Φιλαρμονικής του Δήμου. • Το 2006 εκλέγεται Νομαρχιακός Σύμβουλος Κοζάνης και τον Σεπτέμβριο του ίδιου χρόνου εκλέγεται Πρόεδρος του Νομαρχιακού Συμβουλίου, θέση που διατηρεί έως το τέλος του θεσμού της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης. • Το 2010 εκλέγεται Περιφερειακός Σύμβουλος και εκλέγεται πρώτος Πρόεδρος του νέου θεσμού του Περιφερειακού Συμβουλίου Δυτικής Μακεδονίας, έως το 2012.
• Το 2014 εκλέγεται χωρικός Αντιπεριφερειάρχης της Περιφερειακής Ενότητας Κοζάνης, θέση που υπηρετεί έως και το 2019,όποτε και ως επικεφαλής της Ενωτικής Δημοτικής Παράταξης «Ενωμένη Εορδαία» εκλέγεται Δήμαρχος.
Στοιχεία επικοινωνίας:
τηλ.: 24633 50100, 24633 50144
φαξ : 24633 50150
website : www.ptolemaida.gr
email : [email protected]